Strefa techniczna

Dzielimy się z Tobą wiedzą i doświadczeniem, które zdobyliśmy we współpracy z najlepszymi w Polsce i na świecie w dziedzinie bezpieczeństwa przeciwwybuchowego i pożarowego.
aqw

Pasywne osłony serii Fireshelter

w wykonaniu ognioodpornym zwiększają poziom bezpieczeństwa urządzeń ESD i p.poż w zakładach z sektora O&G.

Obudowy fireshelter firmy Intertec gwarantują pełną funkcjonalność np. zaworów ESD lub p.poż. w przypadku wystąpienia pożaru węglowodorowego.  Działanie urządzeń podczas pożaru jest zapewnione przez ograniczenie i utrzymanie temperatury napędów ESD poniżej 60°C przez 90 min. Gwarantuje to odpowiednią ilość czasu na kontrolowane zamknięcie urządzeń krytycznych.  Ochrona od pożaru urządzeń przez 90 min, została przetestowana zgodnie z normą ANSI/UL 1709 przez laboratorium MPA Dresden.

 

 

Osłony typu fireshelter chroniące napędy zaworów ESD wyposażone w panele ułatwiające dostęp do prac konserwacyjnych.
Osłony typu fireshelter chroniące napędy zaworów ESD wyposażone w panele ułatwiające dostęp do prac konserwacyjnych.


Stanowisko do testowania osłony fireshelter zgodnie z ANSI / UL 1709

 

 

Standardowe obudowy ognioodporne w instalacjach procesowych zwykle utrzymują do 30 min ochrony. Nowa konstrukcja obudów serii fireshelter firmy Intertec zapewnia co najmniej trzykrotnie dłuższy czas ochrony. Rozwiązanie daje szeroki margines operatorom instalacji w zakresie zdalnej kontroli zaworów ESD, ppoż. oraz bezpieczeństwa instalacji pod kątem ograniczenia rozprzestrzeniania się pożaru lub uszkodzenia zbiorników pod wpływem nadciśnienia lub przelania. Dodatkowo zapewnia możliwie jak najdłuższy czas kontroli w celu wsparcia procedur ewakuacji obsługi i reagowania przeciwpożarowego.

 

Kolejną kluczową zaletą obudów fireshelter jest możliwość zastosowania paneli ułatwiających dostęp do prac konserwacyjnych i kontrolnych chronionych urządzeń. Sztywną strukturę obudów zapewniają kompozytowe materiały konstrukcyjne. W innych sposobach ochrony ognioodpornej, takich jak pokrowce lub powłoki ochronne, łatwy i szybki dostęp do chronionej aparatury jest trudniejszy do osiągnięcia. 

 

Ponieważ nie ma określonego międzynarodowego standardu dla tego typu aplikacji, projektanci instalacji procesowych mają tendencję do stosowania krzywych pożarowych szybkiego wzrostu temperatury według ANSI / UL 1709, normy stosowanej do ochrony stali konstrukcyjnej w budynkach („Rapid Rise Fire Tests of Protection Structural Steel”). Zakłady sektora O&G są jednym z kluczowych obszarów zastosowań, ponieważ pożary mogą osiągać temperaturę nawet 1093°C w ciągu 5 minut.

 

Program testowy został przeprowadzony przez stronę trzecią - MPA Dresden. Laboratorium testowe przebadało wpływ pożaru węglowodorowego na typową osłonę fireshelter z wewnętrzną kubaturą około 1 m3 chroniącą siłownik elektryczny.

 

Po okresie 90 min i oddziaływania temperatury 1093°C, po zakończeniu testu, temperatura powierzchni siłownika elektrycznego zamontowanego wewnątrz osłony była nadal niższa niż 55°C - znacznie poniżej docelowego poziomu 60°C. Obudowa zachowała również integralność strukturalną, co sugeruje, że może przetrwać w tej temperaturze jeszcze dłużej.

 

Firma Intertec od ponad 55 lat produkuje osłony ognioodporne do ochrony zaworów, siłowników oraz inne urządzenia krytyczne, takie jak skrzynki przyłączeniowe i szafy krosowe. Konstrukcja obudów opiera się na unikalnej formie budowy warstwowej z laminatu GRP (poliester wzmocniony włóknem szklanym) i izolacji wykorzystującej ognioodporną wełnę mineralną. Stosowane są również inne opatentowane techniki, które pomagają osłonom przeciwdziałać szkodliwym skutkom pożaru oraz zapewnić powolną i przewidywalną degradację.

 

Materiały kompozytowe, które firma Intertec używa do produkcji tych osłon, łączą w sobie doskonałą wytrzymałość strukturalną z wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz korozyjne działanie soli i agresywnych chemikaliów - dzięki czemu nadają się do stosowania w najtrudniejszych warunkach, które występują np. na platformach offshore. Konstrukcja warstwowa oznacza, że obudowy można wykonać przy użyciu technik łączenia, eliminujących mostki termiczne między powłoką wewnętrzną i zewnętrzną. Obudowa kompozytowa typu sandwich zapewnia zwykle ponad dwukrotnie wyższą izolację termiczną niż obudowa stalowa o tej samej grubości izolacji.

Wstecz