Strefa techniczna

Dzielimy się z Tobą wiedzą i doświadczeniem, które zdobyliśmy we współpracy z najlepszymi w Polsce i na świecie w dziedzinie bezpieczeństwa przeciwwybuchowego i pożarowego.
aqw

Obejmy kablowe niezbędną gwarancją bezpieczeństwa przewodów

Właściwie dobrane obejmy kablowe stanowią konieczność przy niemal każdym zastosowaniu przewodów elektrycznych.

Dla wielu obejmy kablowe mogą wydawać się dodatkiem, który pomaga utrzymać porządek przy układaniu kabli. Są one jednak czymś znacznie więcej. Właściwie dobrane obejmy kablowe stanowią konieczność przy niemal każdym zastosowaniu przewodów elektrycznych.

Użycie jakichkolwiek mocowań kabli wiąże się z oczywistymi korzyściami. Przewody pozostają uporządkowane, nie mają możliwości się przemieścić. Jednak zdecydowanie ważniejsze jest to, w jaki sposób obejmy kablowe zapewniają bezpieczeństwo. Wsparcie kabli o dużym przekroju, szczególnie w najsłabszych punktach, pozwala unikać ich uszkodzenia ze względu na ich własną masę. Ale to wytrzymałość obejm kablowych podczas ewentualnej awarii liczy się najbardziej. W przypadku zwarcia lub spowodowanego czym innym nagłego wzrostu natężenia prądu przewody doświadczają dużych sił elektrodynamicznych. Niewłaściwie zabezpieczone kable nie tylko mogą ulec zniszczeniu, ale stanowią też zagrożenie dla pobliskich urządzeń i, przede wszystkim, ludzi.


Wiązka przewodów poprawnie zabezpieczona obejmami kablowymi

Zjawisko piku podczas zwarcia i zagrożenia z nim związane

Przepływający przez przewody prąd elektryczny zawsze generuje pole magnetyczne. Z kolei wytworzone pole magnetyczne oddziałuje na każdy obiekt, przez który przepływa prąd, wytwarzając siły elektrodynamiczne. Podczas normalnej pracy kabli nie stanowi to poważnego problemu, choć wymaga kontroli przy dużych natężeniach prądu. Prawdziwe zagrożenie pojawia się jednak podczas zwarcia. Kiedy płynący przez przewody prąd gwałtownie rośnie, to samo dzieje się z generowanym polem magnetycznym, a co za tym idzie, również z siłami, które się pojawiają. Obejmy kablowe mają za zadanie przeciwdziałać tym siłom.

W ciągu ułamka sekundy na przewody może zadziałać wystarczająca siła, by wyrwać je z uchwytów lub urządzeń, do których są podłączone. Uszkodzeniu mogą zatem ulec same przewody, ale też wszystko, z czym mają kontakt, lub po prostu znajduje się dość blisko. Najistotniejsze jest jednak niebezpieczeństwo, w jakim może znaleźć się personel zakładu. Jeśli w zasięgu ruchu kabla znajdzie się człowiek, gwałtowne uderzenia mogą stanowić poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia.

Dlaczego nie wystarczy awaryjny wyłącznik nadprądowy?

W powszechnym użyciu są awaryjne wyłączniki nadprądowe, których zadaniem jest właśnie chronić sprzęt elektryczny przed uszkodzeniem w wyniku zwarcia. Jednak to obejmy kablowe stanowią pierwszą linię obrony. Ich zastosowanie nie wyklucza się wzajemnie, jest wręcz komplementarne. Czas reakcji awaryjnego wyłącznika to zwykle od 0,06 do 0,11 sekundy. To wystarczy, by zapobiec większości szkód, jakie mógłby wyrządzić sprzętowi za wysoki prąd. Natomiast największe siły elektrodynamiczne powstają w czasie 0,004-0,005 sekundy i są zmienne w czasie. Powoduje to, że najgroźniejsze, chaotyczne ruchy kabli następują na długo przed reakcją wyłącznika nadprądowego.

Odcięcie zasilania w przypadku zwarcia jest konieczne, jednak tam, gdzie to nie wystarczy, to obejmy kablowe zapewniają bezpieczeństwo. Wyłączniki nadprądowe są skutecznym zabezpieczeniem dla krytycznej infrastruktury, ale ich zadaniem nie jest ochrona ludzi i otoczenia. Obejmy kablowe są testowane i certyfikowane, by wytrzymywać największe siły, jakie mogą powstać podczas awarii. Standardowo, przy współpracy z awaryjnym wyłącznikiem nadprądowym, gwarantują przynajmniej 0,1 sekundy ochrony. W tym krótkim czasie niezabezpieczone kable mogłyby wyrządzić poważne szkody personelowi i infrastrukturze. Oczywiście w razie potrzeby możliwe jest przystosowanie obejm do dłuższych obciążeń i przeprowadzenie stosownych testów.


Porównanie czasu reakcji wyłącznika obwodu z powstawaniem maksymalnych sił elektrodynamicznych

Za co poza mocowaniem kabli odpowiadają obejmy kablowe?

Obejmy kablowe, choć wydają się bardzo prostym akcesorium, mogą być przystosowane do różnych zadań. Oczywiście każde z nich pomagają dbać o właściwe ułożenie kabli i chronią przed wpływem niebezpiecznych sił, które występują podczas zwarcia. Jednak nie wszystkie obejmy kablowe są sztywno zamocowane. W ofercie angielskiej firmy CMP, z którą współpracuje ASE ATEX są również obejmy kablowe przesuwne oraz pośrednie. Są one umieszczane pomiędzy stałymi punktami mocowań i zapewniają utrzymanie przewodów bezpiecznie w ścisłej wiązce, kiedy nie są wymagane liczne sztywne punkty. Każdy egzemplarz jest oczywiście przetestowany, a ich rozmieszczenie powinny poprzedzać odpowiednie obliczenia oparte o indywidualne parametry konkretnego zakładu.


Testy wytrzymałości obejm kablowych na ekstremalne warunki

Obejmy kablowe do specjalnych zastosowań

Dostępne są również obejmy kablowe przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Niektóre przewody znajdują się w obszarach o szczególnie wysokiej temperaturze lub korozyjnej atmosferze. CMP oferuje szeroki wybór obejm z materiałów odpornych na korozję i wytrzymałych na temperaturę. Dostępne są obejmy kablowe przystosowane do stałej pracy przy 250°C. Co więcej, testy wykazały brak negatywnych efektów na skuteczność poszczególnych modeli w przypadku nawet dwugodzinnego wzrostu temperatury aż do 1200°C. Te specjalne obejmy kablowe, poza swoją podstawową funkcją, jaką jest mechaniczna ochrona, mogą pomagać również w ograniczaniu rozszerzania się przewodów pod wpływem tymczasowego nadmiernego nagrzewania.

Obejmy kablowe a inne uchwyty i metody montażowe
Tym, czym przede wszystkim różnią się obejmy kablowe od innych metod mocowania kabli, są odpowiednie certyfikaty potwierdzające ich skuteczność. Wszystkie obejmy firmy CMP, które oferujemy, są testowane przez zewnętrzne firmy i certyfikowane m.in. przez IEC. Dodatkowo zastosowanie ich poprzedzają stosowne obliczenia, których zadaniem jest zapewnić właściwe, bezpieczne warunki pracy.


Różne typy obejm kablowych w ofercie firmy CMP

Konstrukcja obejm kablowych jest znacznie wytrzymalsza niż u dostępnych na rynku alternatyw. Mimo tego jest niezwykle prosta, a ich instalacja nie wymaga specjalnych narzędzi ani skomplikowanych procedur. Również czas montażu obejm kablowych jest krótszy w porównaniu ze zwykłymi opaskami zaciskowymi. Każdy egzemplarz obejm jest dostosowany wyłącznie do kabli o konkretnym przekroju. Jednak oferta CMP obejmuje modele do szerokiego zakresu średnic, od 10 do 165 mm, w konfiguracjach od 1 do 4 przewodów.

W każdym zakładzie przemysłowym, w którym używane są przewody elektryczne, w których może w razie awarii popłynąć prąd o bardzo wysokim natężeniu, potrzebne są obejmy kablowe. Tylko one, spośród wszystkich metod montażowych, są w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jeśli chcesz zabezpieczyć kable, podłączone do nich urządzenia i personel w swoim przedsiębiorstwie, skontaktuj się z nami. Pomożemy poprowadzić Cię przez proces doboru właściwych obejm kablowych. Zadbamy, by wszystkie zabezpieczenia w Twoim zakładzie bazowały na koniecznych obliczeniach i standardach.

 

 

Wstecz