Strefa techniczna

Dzielimy się z Tobą wiedzą i doświadczeniem, które zdobyliśmy we współpracy z najlepszymi w Polsce i na świecie w dziedzinie bezpieczeństwa przeciwwybuchowego i pożarowego.
aqw

Czy oprawy oświetleniowe LED sprawdzą się w Twojej firmie?

Wśród wyborów, przed którymi na co dzień stają przedsiębiorcy, oprawy oświetleniowe mogą nie wydawać się priorytetem. Żarówki, świetlówki, oprawy LED – wszystkie spełniają to samo zadanie. Jednak różnice technologiczne i eksploatacyjne pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami są na tyle znaczące, że opłaca się tej kwestii poświęcić należytą uwagę. Nawet jeśli w firmie znajduje się już jakieś oświetlenie, wymiana go na inne rozwiązanie, choćby nowocześniejsze, nie powinno być postrzegane jako dodatkowy wydatek. To praktyczne usprawnienie z wymiernymi korzyściami.

Najbardziej oczywistą korzyścią z używania właściwego oświetlenia jest oszczędność energii. Mniejszy pobór prądu wiąże się z mniejszymi rachunkami. Wraz ze wzrostem oświetlanego obszaru rosną również zyski. Jednak pośród powodów, by poważnie potraktować wybór oświetlenia firmy, jest znacznie więcej kwestii. Dobre oprawy oświetleniowe są nie tylko tanie. Są też wydajne, bezawaryjne oraz bezpieczne – czyli nieszkodliwe zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Pod tymi względami oprawy LED oferują najlepsze wyniki spośród dostępnych na rynku rozwiązań. Choć oświetlenie LED w obecnej formie istnieje od ponad dwóch dekad, wiele miejsc wciąż korzysta z przestarzałych względem nich rozwiązań.

 

Różnorodność i elastyczność, jakie oferują oprawy oświetleniowe LED, gwarantują rozwiązanie na każde potrzeby.

Najbardziej popularne oprawy oświetleniowe LED firmy R.Stahl, seria EXLUX 6002, mają lepsze parametry świetlne niż inne technologie oświetleniowe.

 

Jak działają oprawy oświetleniowe LED?

 

Sama technologia LED weszła do użytku jeszcze w latach 60. zeszłego wieku. Polega na przepuszczeniu prądu przez półprzewodnik – diodę – który pod jego wpływem emituje światło. Stąd nazwa LED, czyli Light-Emitting Diode (ang. dioda emitująca światło). Różne kolory można uzyskać poprzez zastosowanie odpowiedniego materiału jako półprzewodnika.

Biały kolor światła otrzymywany jest poprzez połączenie diod czerwonej, zielonej i niebieskiej (RGB) lub, co częstsze w przypadku opraw, zastosowanie właściwego związku fosforu. Modyfikuje on światło diody niebieskiej wykorzystując zjawisko zwane przesunięciem Stokesa. W zależności od dokładnego składu chemicznego użytego związku fosforu otrzymujemy czyste białe światło lub np. nieco cieplejszej, naturalnej żółtawej barwy. Takie oprawy oświetleniowe generują nieco więcej ciepła niż diody świecące swoim niezmienionym światłem. Nadal jest to jednak nieporównywalnie mniejsza, względem alternatyw, ilość energii utracona jako ciepło.

 

Różnica pomiędzy LED a innymi oprawami.

 

Na rynku jest dostępne kilka opcji, jeśli chodzi o oświetlenie, ale nie są one sobie równe. Najstarszym zasilanym elektrycznie rozwiązaniem są oczywiście tradycyjne żarówki. W środowiskach przemysłowych i wielkopowierzchniowych przestrzeniach biurowych oświetlenie żarnikowe jest już jednak rzadkością. Generuje ono znacznie więcej ciepła niż światła i szybko się zużywa, przez co wyparły je inne rozwiązania. Oprawy oświetleniowe, które są aktualnie najbardziej popularne, to LED oraz tzw. świetlówki, czyli oprawy fluorescencyjne.

 

Różnorodność i elastyczność, jakie oferują oprawy oświetleniowe LED, gwarantują rozwiązanie na każde potrzeby.

Różnorodność i elastyczność, jakie oferują oprawy oświetleniowe LED, gwarantują rozwiązanie na każde potrzeby.

 

Świetlówki – oprawy, które zdominowały rynek oświetlenia na dekady

 

Energooszczędność, która spowodowała gwałtowny wzrost popularności świetlówek, osiągnięto jednak kosztem wykorzystania szkodliwych dla zdrowia człowieka oraz środowiska substancji. Szklana tuba oprawy tego typu jest wypełniona nie tylko gazem szlachetnym, jak w przypadku zwykłych żarówek, ale również parami rtęci. Tylko w takiej atmosferze możliwe jest zajście zjawiska luminescencji – pobudzenia warstwy luminoforu, którą pokryte jest szkło, za pomocą promieniowania UV. W wyniku tej reakcji emitowane jest światło widzialne. Rozwiązanie to pobiera mniej prądu, ale też nie prowadzi do powstawania tak wysokich temperatur, jakich wymaga do świecenia żarnik. Dzięki temu świetlówki mogły zostać wykorzystane do oświetlania stref zagrożonych wybuchem.

Jednak szkodliwe substancje, które znacznie utrudniają utylizację opraw fluoroscencyjnych, nie są ich jedyną wadą. Świetlówki nie emitują światła w sposób ciągły. Efekt stroboskopowy, który towarzyszy ich pracy, powoduje szybsze zmęczenie, a potencjalnie także trwałe uszkodzenie wzroku. Negatywny wpływ na zdrowie człowieka ma również promieniowanie UV niezbędne do zajścia luminescencji. Jego szkodliwość nie dotyczy tylko wzroku – niewidzialny nadfiolet działa rakotwórczo na skórę.

Choć w minionych latach niezaprzeczalne korzyści z wykorzystania opraw fluoroscencyjnych zyskały im pewną pozycję na rynku, sytuacja się zmienia. Obecność alternatyw, które nie są tak szkodliwe i związane z tym prawodawstwo unijne wymusza w wielu miejscach przejście na oprawy oświetleniowe LED. Poza kilkoma szczególnymi przypadkami zakazane jest już montowanie nowych świetlówek. Przyspieszyło to jednak tylko korzystną na dłuższą metę zmianę. Bardziej nowoczesna technologia LED jest bowiem nie tylko mniej szkodliwa dla ludzi i środowiska. Jest również bardziej energooszczędna i równie bezpieczna do wykorzystania w strefie zagrożonej wybuchem.

 

Oprawy oświetleniowe do wnętrz i na zewnątrz – co wybrać?

 

Obecnie wśród dostępnych na rynku rozwiązań oprawy oświetleniowe wykorzystujące technologię LED są oczywistym wyborem do zdecydowanej większości zastosowań. W sytuacji projektowania nowego systemu oświetlenia zapewniają liczne korzyści. Producenci wielu z nich zapewniają krzywe światłości swoich produktów, co pozwala na łatwe samodzielne zaplanowanie rozmieszczenia lamp.

Również już podczas pracy opraw są one bardziej opłacalne ze względu na wymienione wcześniej powody: niższy pobór prądu oraz szkodliwość. Choć nie jest to bezpośrednio mierzalne, warto również wziąć pod uwagę fakt, że w środowisku, gdzie szybciej męczy się wzrok, spada produktywność pracowników, szczególnie w przypadku pracy umysłowej. Oczywiście z opraw LED można korzystać nie tylko w pomieszczeniach biurowych. Właściwe modele nadają się do pracy w każdych warunkach – na zewnątrz, w strefie zagrożonej wybuchem, z przerwami od stałego zasilania z sieci itp.

 

Oprawy oświetleniowe LED są dostępne w wielu wariantach, np. z własnym zasilaniem awaryjnym.

Oprawy oświetleniowe LED są dostępne w wielu wariantach, np. z własnym zasilaniem awaryjnym.

 

Jakie oprawy oświetleniowe LED są najlepsze?

 

Wybór właściwego oświetlenia zależy przede wszystkim od ich planowanego przeznaczenia. Należy jednak o nim myśleć jak o projekcie pełnego systemu. Właściwe rozmieszczenie lamp, ich zasilanie, kontrola i sterowanie są równie ważne co odpowiednio wybrane same oprawy oświetleniowe. Dobry projekt, poza tym, że maksymalizuje efektywność, pozwala oszczędzić na zakupie nadmiarowych opraw i ich utrzymaniu.

Dlatego w momencie doboru oświetlenia warto zwrócić się do specjalisty. Właściwe narzędzia i lata doświadczenia umożliwiają jak najlepsze wykorzystanie potencjału opraw. Zespół inżynierów pracujących w ASE ATEX to eksperci, którzy zadbają o Twoje przedsiębiorstwo. Dobiorą najlepiej pasujące do Twoich potrzeb oprawy oświetleniowe LED z rozległej oferty naszego partnera – firmy R. Stahl. To niemiecki producent o międzynarodowej renomie, który znany jest z precyzji, wytrzymałości i niezawodności sprzętu. Skontaktuj się z nami i przedstaw swoje potrzeby, a zajmiemy się resztą.

Wstecz