Strefa techniczna

Dzielimy się z Tobą wiedzą i doświadczeniem, które zdobyliśmy we współpracy z najlepszymi w Polsce i na świecie w dziedzinie bezpieczeństwa przeciwwybuchowego i pożarowego.
aqw

Winter Maintenance Checklist with nVent RAYCHEM

- czyli 9 kroków do prawidłowego utrzymania instalacji grzewczej w okresie zimowym.

Dobrze utrzymane systemy instalacji grzewczej oferują maksymalną niezawodność i wydajność, niezależnie od panującej na zewnątrz temperatury. Upewnij się, że Twoja instalacja i procesy są chronione przed ekstremalnymi warunkami zimowymi. Przeprowadź z nami audytu systemów zanim będzie za… zimno.

 

 

TWOJA CHECKLISTA:

 

 

1. WYKONAJ TEST REZYSTANCJI IZOLACJI NA WSZYSTKICH OBWODACH GRZEWCZYCH

 

Test rezystancji izolacji (IR) pozwala zweryfikować integralność przewodu grzejnego. Wykonaj test IR na każdym obwodzie instalacji grzewczej zgodnie z instrukcją instalowania oraz konserwowania produktu. Potwierdź, że wartości są zgodne ze wskazaniami specyfikacji produktu.

 

 

2. SPRAWDŹ WSZYSTKIE WYŁĄCZNIKI DOZIEMNE

 

Wszystkie wyłączniki ziemnozwarciowe należy testować zgodnie z instrukcją producenta.

 

 

3. SPRAWDŹ ELEMENTY OGRZEWANIA

 

Na uszkodzonych lub nieprawidłowo zainstalowanych komponentach może nastąpić zalanie wodą, korozja lub poluzowanie połączeń elektrycznych. Sprawdź komponenty z dokumentacją instalacyjną by potwierdzić, że instalacja została założona prawidłowo. Upewnij się, że wszystkie lokacje komponentów są oznaczone etykietami połączeń elektrycznych dostarczanych z zestawem.

 

 

4. SPRAWDŹ TERMOSTAT LUB KONTROLER

 

Termostat lub sterownik pozwoli Ci zoptymalizować energię użytkowania, utrzymując proces w prawidłowej temperaturze. Przed sezonem zimowym, przejrzyj ustawienia i alarmy, aby się upewnić że są prawidłowo ustawione. Wykonaj również wszystkie podstawowe procedury konserwacyjne zgodnie z instrukcją obsługi i konserwacji produktu.

 

 

5. WYKONAJ KONTROLĘ MOCY

 

Sprawdzenie mocy pozwoli ci potwierdzić, czy wyjściowa moc systemu grzewczego odpowiada mocy wyjściowej według projektu. Kieruj się instrukcjami konserwacji dotyczącymi procedur testowych i sprawdź, czy wartości są zgodne ze specyfikacją produktu.

 

 

6. OBEJRZYJ SWÓJ PANEL DYSTRYBUCYJNY ORAZ PRZEWODY

 

Dokonaj inspekcji wizualnej systemu dystrybucji przewodów w poszukiwaniu otworów w osłonach, uszkodzonych bądź brakujących elementów oraz wycieków w dolnym punkcie.

 

 

 

7. SPRAWDŹ SWOJĄ IZOLACJĘ

 

Izolacja odgrywa kluczową rolę w każdym systemie grzewczym. Brak izolacji lub mokra izolacja ogranicza przenikanie ciepła od kabla grzejnego do rury i może spowodować,  że systemy grzewcze staną się całkowicie nieskuteczne. Spójrz czy żadna z linii nie ma brakującej, uszkodzonej lub mokrej izolacji. Jeśli okładzina odporna na warunki atmosferyczne, służąca do ochrony izolacji przed środowiskiem, została zastosowana na instalacji, również należy sprawdzić jej ciągłość.

 

 

8. PROWADŹ REJESTR INSTALACJI I KONSERWACJI

 

Pełna dokumentacja instalacji i konserwacji pozwoli Tobie zweryfikować jakie testy systemu były przeprowadzone, oryginalne wartości elektryczne, itp. Te informacje natomiast mogą posłużyć przy ocenie, czy system działa prawidłowo z biegiem czasu.

 

 

9. ZAOPATRZ SIĘ W NAJISTOTNIEJSZE KOMPONENTY ZAPASOWE

 

Po wykonaniu wszystkich powyższych kontroli nadal może się przydarzyć awaria systemu grzewczego. Rozwiązaniem będzie zmagazynowanie zapasowych komponentów, które pozwolą na szybkie naprawy lub wymiany uszkodzonych elementów.

 

 

Nie ryzykuj, myśląc, że na Twój obiekt nie wpłyną zimowe warunki. Ważne jest, aby przez cały rok w Twoim zakładzie obowiązywał program konserwacji zapobiegawczej. Przejrzyj swoje systemy, sprzęt i procesy oraz zidentyfikuj słabe punkty i ograniczenia, którymi należy się zająć.

 

A jeżeli będziesz potrzebował pomocy nasi eksperci w optymalizacji i konserwacji systemów ogrzewania są do Twojej dyspozycji.

 

Skontaktuj się z nami:

tel: +58 520 77 20

grzanie@ase.com.pl

 

Wstecz